Poczym sprawdzić stan auta używanego

porsche

Zakup używanego samochodu nie jest łatwy, co zatem sprawdzić przed kupnem? Na co zwracać uwagę oglądając samochody używane, by nie trafić na powypadkowy, czy egzemplarz z wadami? W przypadku samochodów krajowych czy serwisowanych w ASO historia pojazdu jest łatwa do zweryfikowania. Gorzej, gdy kupujemy auto sprowadzone z zagranicy, przez małego prywatnego importera ponieważ wiele takich samochodów nie ma żadnej dokumentacji lub może mieć ją podrobioną,

Podstawowa zasada: kupuj z głową, nie daj się opanować emocjom. Jeśli coś wzbudziło twoją wątpliwość, zrezygnuj z kupna. Bardzo często nie warto kupować na zasadzie “a nóż będzie O.K”.

Co warto sprawdzić przed kupnem?

Podczas pierwszej rozmowy zapytaj co trzeba wymienić lub naprawić. Jeżeli jest informacja o naprawach zapytaj o rachunki za naprawy i serwis. Sprawdź czy jest prowadzona książka serwisowa, czy samochód miał stłuczkę lub wypadek. Zobacz co było w samochodzie naprawiane, które elementy karoserii zostały wymienione lub polakierowane. Od strony mechanicznej sprawdź, czy silnik lub skrzynia biegów nie ma wycieków, czy nie dymi na czarno lub niebiesko. Przy nadwoziu zwróć uwagę na rdzę, czy wszystkie szyby są oryginalne. Na pewno poproś o podanie VIN i sprawdź datę pierwszej rejestracji, kupując auta używane to należy mieć na uwadze.

Po czym poznać ewentualne problemy?

Nie wiesz w zapewnienia, że samochód jest jak nowy. Żaden używany samochód taki nie będzie. Weryfikacji stanu technicznego dokonaj na losowej stacji, nie na tej proponowanej przez sprzedającego (oczywiście o ile to możliwe). Auta używane sprzedawane przez handlarzy często są sprawdzane na „zaprzyjaźnionych” stacjach.

Posiadając numer VIN, numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji możemy sprawdzić historię samochodu, od momentu rejestracji w naszym kraju. Zrób to, w wielu wypadkach unikniesz niespodzianek. W internecie dostępne są również płatne raporty, w których otrzymamy historię samochodu. Za kilkadziesiąt złotych dostajemy historię samochodu łącznie z przebiegiem oraz naprawami blacharskimi. Czasami dostępne są także zdjęcia uszkodzonego samochodu.

5/5 - (1 vote)