Ranking najmniej awaryjnych aut do 3 i 5 lat

Poszukując swojego nowego auta bardzo często zwracamy uwagę na to, by nie tylko było ono komfortowe oraz dobre pod kątem osiągów, ale również bezawaryjne. Kto chce co chwilę naprawiać praktycznie nowy samochód? To właśnie dlatego warto rzucić okiem na zestawienie przygotowane przez TUV. Które modele do 3 i do 5 lat charakteryzują się najlepszą niezawodnością?

Najmniej awaryjne auta do 3 lat

Według rankingu przygotowanego przez niemieckie TUV, najczęstszymi usterkami w tej grupie pojazdów były awarie oświetlenia, lecz nadal nie bywały one za częste. Oczywiście nie oznacza to, iż taka jest reguła – każdy egzemplarz jest inny i mogło zdarzyć się tak, iż nowe auto z salonu wyjeżdżało na drogi posiadając już jakąś wadę bądź mankament, który wychodził stosunkowo niedługo po zakupie. Mimo wszystko jednak takie samochody są jeszcze dość pewne i w pierwszej dziesiątce tego rankingu nie znajdziemy modelu, który psułby się częściej niż raz na 25 sztuk.

W tej klasyfikacji zdecydowanie przewodzi Mercedes GLC. Z pierwszej dziesiątki to on może pochwalić się najwyższym średnim przebiegiem, który znajduje się na poziomie 54 tysięcy kilometrów. Mimo wszystko auta używane z tej linii modelowej w ciągu trzech lat od zakupu natrafiały na awarię tylko w 1,5 procenta przypadków, co jest naprawdę kapitalnym wynikiem, zapewniającym pozycję lidera w tym zestawieniu.

Na drugiej pozycji znajduje się kolejny Mercedes – tym razem jest to B-Klasa. Średni przebieg jest zdecydowanie mniejszy, bowiem wynosi on 36 tysięcy kilometrów, lecz z jakąkolwiek awarią zmagało się zaledwie 1,9 procenta egzemplarzy, co również jest naprawdę imponującym rezultatem. Podium zamyka zaś Volkswagen T-Roc, którego średni przebieg po 3 latach od zakupu wynosi 37 tysięcy kilometrów, a współczynnik awarii – 2,2 procenta.

t-roc

W pierwszej dziesiątce klasyfikacji znajdziemy jeszcze takiego pojazdy, jak Mercedes SLC (2,2 procent, średni przebieg 27 tysięcy kilometrów), Porsche 911 (2,2 procent, średni przebieg 21 tysięcy kilometrów), Audi Q2 (2,3 procent, średni przebieg 36 tysięcy kilometrów), Mercedes E-Klasa (2,3 procent, średni przebieg 40 tysięcy kilometrów), a także Audi Q3, Mercedes A-Klasa oraz Mercedes C-Klasa (2,5 procent, średni przebieg 41 tysięcy kilometrów). Najgorzej zaś wypadły Dacie, a dokładniej rzecz ujmując – modele Logan i Dokker. W ich przypadku istotne awarie wystąpiły w aż 11 procentach wszystkich sprzedanych egzemplarzy.

Najmniej awaryjne auta do 5 lat

W przypadku takich pojazdów, jak samochody używane do 5 lat, klasyfikacja uległa znacznemu przemieszaniu. Wiele modeli z listy zniknęło, spadając w jej głąb, zaś w czołówce pojawiły się nowe, które co prawda mogłyby sprawiać problemy na samym początku, lecz potem trzymają fason i nie psują się za często. Według raportu TUV, najczęstszymi awariami w tym przedziale ponownie są usterki oświetlenia, lecz dochodzą do nich często również problemy z układem hamulcowym, a także sporadyczne wycieki oleju.

Z miejsca szóstego w klasyfikacji do trzech lat na pozycję lidera wysunęło się Audi Q2. Średni przebieg wynosi tutaj 45 tysięcy kilometrów, lecz współczynnik usterek wynosi zaledwie 2,2 procenta. Na drugie miejsce wskoczyło Porsche 911 – średni przebieg to 35 tysięcy kilometrów, zaś procent egzemplarzy, w których wystąpiły usterki to 2,9 procenta. Podium zamyka zaś Mazda CX-3, w przypadku której średni przebieg szacuje się na wartość 51 tysięcy kilometrów, zaś współczynnik usterek na 3,5 procenta. Nawet na podium możemy więc spotkać się z jednym całkowicie nowym autem oraz dwoma, które zapracowały na awans w zestawieniu. Następnie mamy Seata Ateca (3,8 procent, średni przebieg 63 tysiące kilometrów), Volkswagen Golf (4,1 procent, średni przebieg 54 tysiące kilometrów), Volkswagen Tiguan (4,2 procent, średni przebieg 66 tysięcy kilometrów), Mercedes B-Klasa (4,3 procent, średni przebieg 55 tysięcy kilometrów), Mercedes SLC (4,3 procent, średni przebieg 48 tysięcy kilometrów), Porsche Macan (4,5 procent, średni przebieg 71 tysięcy kilometrów) oraz Mercedes GLC (4,6 procent, średni przebieg 72 tysiące kilometrów). Na samym końcu plasują się zaś Dacia Dokker, Volkswagen Sharan oraz… BMW Serii 5 oraz 6. Te auta posiadają awaryjność na poziomie aż 16 procent.

Oceń!